آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

سرطان بیضه چیست؟

چه کسانی به سرطان بیضه دچار می شوند؟

آیا سرطان بیضه کشنده است؟

بیضه ها در کیسه ای به نام اسکروتوم قرار دارند. کیسه بیضه دقیق زیر آلت تناسلی آقایان قرار دارد که وظیفه اصلی آن ها تولید و ترشح هورمون جنسی مردانه و اسپرم جهت باروری می باشد.

بیماری سرطان بیضه یا تومور بیضه جزء یکی از شایع ترین سرطان ها در آقایان در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سال می باشد. سرطان بیضه یکی از بیماری های خطرناک اما قابل لمس می باشد که می توان با یک معاینه ساده به وجود آن پی برد. از آنجایی که سرطان بیضه سرعت رشد بالایی که دارد اهمیت تشخیص این بیماری بسیار مورد اهمیت می باشد.

 

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر فرجاد لرستانی جراح لاپاراسکوپی می توانید با شماره  ۰۲۱۲۸۴۲۸۳۲۱ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید .

 

سرعت رشد متاستاز سرطان در بیضه به قدری بالا است که ممکن است در عرض یک ماه به دو برابر اندازه خود برسد، بنابراین اگر فردی فقط ۵ ماه دیرتر متوجه توده در بیضه خود شود اندازه این توده تقریبا ۳۲ برابر خواهد شد.

علائم سرطان بیضه پیشرفته

 • بزرگی و احساس سنگینی در بیضه ها
 • درد مبهم در پایین شکم پشت یا کشاله ران
 • تغییر ناگهانی در ظاهر بیضه یا کیسه بیضه
 • جمع شدن مایع
 • تورم

در مورد هر گونه تغییرات غیر عادی و علائم ذکر شده در بیضه باید بسیار آگاهانه عمل کرد. همچنین به بیماران توصیه می شود در صورت احساس توده در ناحیه طی معاینه بیضه خود سریعا به یک پزشک جراح عمومی مراجعه کنند تا بررسی های لازم بر روی آنها صورت گیرد.

 

آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

 

چه عواملی موجب بروز سرطان بیضه در آقایان می شود؟

 • بیضه نزول نیافته در زمان تولد و یا هر تکامل غیرطبیعی در بیضه
 • ویروس HIV
 • سندروم کلاین فلتر (کروموزوم بیشتر)
 • سابقه شخصی یا خانوادگی بیضه

پیشگیری از ابتلا به سرطان بیضه

 • جراحی بیضه نزول نیافته در کودکان
 • بررسی بیضه ها حین بررسی منظم بالینی
 • آموزش خود آزمایی بیضه

معاینه بیضه در منزل

بهتر است آقایان جوان تا میانسال معاینه بیضه را آموزش تا به محض لمس یک توده غیرعادی در بیضه خود مساله با پزشک درمبان بگذارند. بهترین زمان معاینه بیضه ها داخل حمام می باشد. زمانی که کیسه بیضه شل و آویزان شده است بیضه را باید بین انگشت شصت و دیگر انگشتان قرار داده و به طور کامل بیضه را لمس کنند. هرگونه احساس سفتی یا اختلال در بیضه و  قوام آن باید به وجود توده شک کرد. زیرا همانطور که بیان شد شایع ترین علامت سرطان بیضه، بزرگی بدون درد بیضه می باشد و به دلیل است که بیماران درد ندارند و دیرتر به پزشک مراجعه می کند. متاسفانه یکی از مهم ترین مواردی که در متاستاز و دست اندازی سرطان بیضه عدم تشخیص و درمان به موقع سرطان بیضه می باشد.

آیا سرطان بیضه باعث مرگ می شود؟

تشخیص به موقع سرطان بیضه در اکثر مواقع می تواند از شیوع گسترده آن جلوگیری کند، کاملا قابل درمان می باشد و موجب بروز مرگ نمی شود. اما هرچه این بیماری دیرتر تشخیص داده شود بیماری به سرعت رشد می کند و به نواحی مختلف بدن دست اندازی می کند در این شرایط تنها راه باقیمانده جراحی و خروج کامل بیضه از بدن می باشد. گاهی ممکن است از روش های دیگری نیز در کنار روش جراحی به منظور تکمیل روش های درمان استفاده شود.

درمان سرطان بیضه

درمان هایی که معمولا توسط پزشک تجویز می شود کاملا وابسته به مرحله ای که سرطان در آن قرار داد، وضعیت جسمانی بیمار و صلاح دید پزشک از نظر میزان سلامت عمومی افراد می باشد.

جراحی بیضه (خارج کردن بیضه )

یکی از مهم ترین درمان های سرطان بیضه جراحی ارکیکتومی یا تخلیه بیضه می باشد. در واقع بیضه ای که درگیر سرطان شده است باید از ریشه جدا شود. برش باید در ناحیه اینگوینال انجام شود تا جراح بتواند بیضه را از ریشه خود جدا کند.

پرتودرمانی بیضه

در این روش معمولا از اشعه هایی با انرژی بالا ایکس به منظور از بین بردن بافت های سرطانی استفاده می شود. بیمار حین انجام پرتودرمانی بر روی یک تخت دراز می کشد سپس توسط دستگاهی مخصوصی این اشعه ها به ناحیه مورد نظر تابیده می شود. در اکثر موارد از پرتودرمانی بعد از جراحی برداشتن بیضه ها استفاده می شود. ممکن است بعد از انجام پرتودرمانی بیمار دچار حالت تهوع و استفراغ شود. همچنین این روش می تواند بروی تولید اسپرم ها تاثیر منفی بگذارد و میزان تولید آنها را کاهش دهد و عارضه ناباروری را ایجاد کند. بهتر است قبل از انجام این روش با بهترین جراح بیضه مشاوره های لازم رادر این خصوص انجام دهید.

 

آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

شیمی درمانی سرطان بیضه

یکی دیگر از روش های درمان سرطان بیضه شیمی درمانی می باشد. داروهای شیمی درمانی پس از مصرف در سرتا سر بدن بیمار به حرکت درآمده و توده های سرطانی را از بین می برد. گاهی به تشخیص متخصص و یا جراح عمومی خوب در تهران شیمی درمانی تنها روش موثر در درمان توده های سرطانی باشد گاهی اوقات از شیمی درمانی بعد از برداشتن لنف ها انجام می شود.

بر اساس نوع دارویی که به منظور شیمی درمانی به بیمار تجویز می شود عوارض آن ممکن است متفاوت باشد. از عوارض بسیار رایج و شایع شیمی درمانی می توان به ریزش مو، افزایش احتمال عفونت و حالت تهوع، کاهش اشتها، افسردگی و احساس خستگی و … اشاره کرد.

سخن آخر

بیماری سرطان بیضه اگر به موقع تشخیص داده شود ۹۵ درصد قابل درمان می باشد. سرطان بیضه از جمله سرطان هایی که است که کاملا قابل درمان است اما اگر جهت درمان دیرتر اقدام شود و این متاستاز به بخش های اطراف آن دست اندازی کند درمان کمی دشوارتر می شود جراح مجبور به انجام جراحی بیضه می شود.

با مراجعه و تشخیص به موقع سرطان بیضه می توانید از بروز هر گونه عارضه و پیشرفت بیماری جلوگیری کنید. بدین منظور با انجام خودآزمایی های دوره ای در منزل می توانید از شیوع و گسترش این بیماری به نواحی اطراف آن جلوگیری کنید.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر فرجاد لرستانی:

پاسخ

Call Now Button