بیماری های خوش خیم پستان

بیماری های خوش خیم پستان

بیماری های سینه شامل طیف وسیعی از بیماری ها شامل انواع خوش خیم و بدخیم و سرطان و بیماری های عفونی و… است. نکته مهم این است که بسیاری از این بیماری ها قابل پیشگیری و تشخیص در مراحل اولیه و قابل درمان هستند بدین منظور تمام خانم های با سن ۴۰ سال و یا بالاتر می بایست به صورت سالانه معاینه و ماموگرافی سالیانه انجام دهند.

اگر چه سرطان سینه یکی از رایج ترین بیماری ها در ارتباط با پستان می باشد و باید مورد توجه بسیار قرار گیرد اما تمام توده هایی که در سینه خانم ها شکل می گیرد الزاما سرطان نیستند و جای هیچ نگرانی نمی باشد. تقریبا اکثر خانم ها در پستان های خود توده های خوش خیم دارند. با این وجود اگر این توده ها به موقع تشخیص و درمان نشود خطرات بعدی را به دنبال خواهد داشت.

توده های ایجاد شده در پستان انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله به شرح برخی از آنها پرداخته می شود.

دکتر فرجاد لرستانی متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به درمان انواع بیمارهای خوش خیم پستان می پردازد. شما عزیزان جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر لرستانی می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید .

 

بیماری فیبروکیستیک سینه

یکی از بیماری های شایع در بین خانم ها بیماری فیبروکیستیک می باشد. این خود را با درد و ایجاد یک سری توده های غیر سرطانی در سینه نشان می دهد. بیماری فیبروکیستیک از سن بلوغ تا سن ۵۰ سالگی ممکن است بروز کند. این بیماری پس از سن پائسگی درمان می شود و از آنجایی که بسیار شایع است دیگر به عنوان بیماری در نظر گرفته نمی شود.

ماستیت یا التهاب پستان

یکی از مشکلاتی که معمولا مادران در دوران شیردهی با آن روبه رو هستند، احساس درد و تورم در پستان می باشد که از آن با عنوان ماستیت یاد می شود و یک سینه را درگیر می کند. این عارضه در ۳ ماهه اول پس از زایمان بروز می کند. از علائم شایع این بیماری تورم، قرمزی و سوزش در سینه که هنگام شیردهی شدت پیدا می کند. ماستیت با بهبود روند شیردهی درمان می شود. مادران نباید روند شیردهی را متوقف کنند. با استراحت و نوشیدن مایعات به مقدار کافی می تواند در بهبود هر چه زودتر این عارضه کمک کند.

ترشحات نوک پستان

ترشحات نوک پستان یکی از شایع ترین علائم بیماری خوش خیم پستان می باشد اما با این حال موجب ایجاد ترس و اضطراب در خانم ها می شود. تقریبا در نیمی از خانم ها ترشحات نوک پستان وجود دارد و با فشار آوردن نوک سینه ترشحاتی از آن خارج می شود بنابراین دلیل نمی شود این افراد به سرطان پستان مبتلا باشند. رنگ این ترشحات ممکن است سبز، قهوه ای به رنگ شیری و یا خونی باشند و میزان غلظت آنها از غلیظ و چسبناک تا رقیق و آبکی متغیر می باشد. با افزایش سن و بالا رفتن تعداد حاملگی ها میزان ترشحات نیز بیشتر می شود.

خودآزمایی پستان

تشخیص بیماری های پستان در مراحل اولیه در گرو خودآزمایی های مداوم پستان توسط خود فرد می باشد. این معاینه برای تمام خانم ها در هر سنی قابل انجام می باشد. انجام خود آزمایی پستان زمان زیادی نیاز ندارد و تنها با ۱۵ دقیقه وقت می توان آن را به راحتی انجام داد.

معاینه پستان چگونه انجام می شود؟

معاینه پستان باید به صورت روتین و با لمس تمامی نواحی سینه به صورت دایره وار و یا شعاعی صورت گیرد. معاینه پستان را هم به صورت خوابیده هم به صورت نشسته انجام داد. معاینه پستان به این صورت انجام می شود که فرد باید عضله پکتورالیس را خم کند تا اگر گود رفتگی و کشیدگی به سمت داخل وجود داشت، مشخص شود. همچنین کشیده شدن ناحیه نیپل به سمت داخل و هر گونه ترشحی از آن معمولا با فشار دست مشخص می شود. با گذاشتن دست زیر سر نیز می توان نواحی زیر بغل و غدد لنف ناحیه اگزیلا را نیز بررسی کرد.

این معاینات به منظور تشخیص و پیشگیری از بیماری های پستان انجام می شود. بهترین زمان برای انجام این معاینات مدت کوتاهی پس از پایان عادت ماهانه می باشد.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر به سرعت به یک جراح عمومی مراجعه کنید:

  • درد پستان
  • ترشح غیرطبیعی از نوک سینه
  • لمس توده و سفتی در پستان
  • سن ۴۰ سال و یا  بالاتر
  • سابقه خانوادگی سرطان سینه

 نکته بسیار مهمی که در ارتباط با توده های پستان وجود دارد این است که تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن آنها بر عهده پزشک می باشد و هر زمانی که برای تشخیص دقیق بیماری درخواست نمونه برداری یا جراحی را داشته باشد باید به سرعت انجام شود. حتی توده های بدخیم و سرطانی نیز قابل درمان هستند به شرط آنکه به موقع و درست تشخیص و درمان شود.

 

برخی از خدمات دکتر فرجاد لرستانی جراح عمومی و لاپاراسکوپی:

همه چیز درباره پروتز سینه

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

 

 

راه های ارتباطی با دکتر فرجاد لرستانی جراح عمومی در تهران:

پاسخ

Call Now Button