جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یک روش جراحی زیبایی شکم می باشد که به منظور حذف چربی های ناحیه شکم و سفت کردن عضلات آن انجام می شود.

اما هر فردی از انجام عمل زیبایی شکم هدفی دارد که قبل از اقدام به انجام آن باید با پزشک جراح خود مشورت های لازم را انجام دهد. شما چه هدفی از جراحی دارید؟ آیا با نحوه انجام جراحی ابدومینوپلاستی آشنایی دارید؟ ابدومینوپلاستی چه فرقی با لیپوماتیک دارد؟ با ما همراه باشید.

تفاوت عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

 • در عمل لیپوماتیک چربی از سوراخ ناف و سوراخ هایی که در دو طرف پایین شکم ایجاد می شود، خارج می شود. در این عمل چربی ها بدون هیچ گونه برشی روی شکم، برداشته می شود. عمل لیپوماتیک معمولا برای بیمارانی انجام می شود که هیچگونه پوست اضافه ای ندارند و فقط مشکل چاقی دارند.
 • عمل ابدومینوپلاستی بر خلاف عمل لیپوماتیک در افرادی کاربرد دارد که دارای پوستی شل و آویزان هستند.

نحوه انجام عمل ابدومینوپلاستی

 • پس از بیهوشی و آماده کردن بیمار یک برشی در قسمت چین تحتانی شکم، بزرگ تر از برش سزارین برش ایجاد می شود و پوست اضافی برداشته می شود.
 • فاشیا و عضلات جدار شکم بهم دوخته و ترمیم می شود.
 • عضلاتی که در اثر زایمان یا افزایش و کاهش وزن از هم فاصله گرفته است بهم نزدیک تر می شود.
 • ناف بیمار نیز برش داده می شود و در محل جدید قرار داده می شود.
 • گاهی ممکن است قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی، عمل لیپوماتیک نیز انجام می شود که به آن لیپوابدومینوپلاستی گفته می شود که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده.

آیا نتایج عمل ابدومینوپلاستی قابل بازگشت است؟

قبل از عمل ابدومینوپلاستی باید به بیمار توضیح داده شود که بعد از جراحی باید مراقبت های لازم را به جهت عدم افزایش وزن داشته باشند زیرا گاهی این افزایش وزن موجب بهم خوردن نتیجه عمل جراحی می شود و فرد نیاز مجدد به جراحی پیدا می کند.

در خانم هایی که قبل از عمل ابدومینوپلاستی زایمان سزارین نداشته اند و بعد از جراحی باردار می شوند باید به آنها متذکر شد بارداری می تواند موجب شل شدن پوست و باز شدن شدن عضلات جداره شکم می شود که در این مواقع باید با عمل جراحی مجدد این مشکلات را اصلاح کرد.

چه کسانی کاندید انجام جراحی ابدومینوپلاستی می باشند؟

 • خانم ها بعد از زایمان و کاهش وزن های شدید دچار شلی پوست شکم به همراه تجمع ناهمگون چربی در ناحیه شکم می شوند که ظاهر نازیبایی را برای آنها ایجاد می کند. این چربی و پوست های افتاده به ورزش یا رژیم های لاغری هم مقاوم هستند بنابراین تنها راهی که برای حل این معضل برای این گونه بیماران در نظر گرفته می شود عمل ابدومینوپلاستی می باشد.
 • در مواردی که پوست و چربی و افتادگی شکم بیش از حد باشد انجام لیپوساکشن به تنهایی چاره کار نیست زیرا با لیپوساکشن فقط می توان چربی ها را خارج کرد و پوست اضافی برداشته نمی شود. همچنین در این روش دسترسی به عضلات شکم نیز وجود ندارد. بنابراین بهترین گزینه برای کسانی که دچار افتادگی زیاد شکم هستند، جراحی ابدومینوپلاستی می باشد.
جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

 • به طور کلی عوارض ابدومینوپلاستی بسیار ناچیز است، اما گاهی ممکن است سیاهی ناحیه پایین شکم طی استفاده از تکنیک های نادرست و انجام جراحی در مراکز غیر معتبر ایجاد شود.
 • اگر جراحی تجربه کافی را در انجام این جراحی نداشته باشد ممکن است مشکل آمبولی برای بیمار ایجاد شود.

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • یک هفته الی ۱۰ روز بعد از جراحی بیمار باید تا حدودی به شکل خمیده راه برود پس از این مدت کاملا می تواند صاف راه برود.
 • بیمار بعد از جراحی مدت ۶ هفته الی ۲ ماه باید از گن های مخصوص شکم استفاده نمایدو
 • تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی ۲ عدد درن (لوله پلاستیکی) در ناحیه شکم قرار داده می شود تا ترشحات و خونابه هایی که در زیر پوست تجمع پیدا می کند از این طریق خارج شود.

آیا اسکار ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی برای همیشه باقی می ماند؟

تمام بیماران با یک تکنیک و یک روش تحت عمل جراحی قرار می گیرند اما زمان باقی ماندن اسکار یا جای زخم در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است که این مساله به جنس پوست خود بیمار بستگی دارد.

پاسخ

Call Now Button