مراحل عمل زیبایی شکم 

مراحل عمل زیبایی شکم 

آیا شما هم با مشکل افتادگی شکم و تجمع چربی در ناحیه بالا تنه خود رو به رو هستید؟ آیا تا به حال برای رفع چربی های اضافی که دور شکم و پهلوی شما را فرا گرفته تلاشی کرده اید؟ شاید برخی از شما بگوئید با وجود تلاش های بی وقفه جهت رفع این چربی های مزاحم رژیم های غذایی طولانی مدت گرفته و ورزش های سخت و سنگینی انجام داده اید اما هیچ نتیجه ای حاصل نشده و نمی دانید به چه علتی دچار اضافه وزن می شوید!!

در این مقاله ما به شما بهترین روش های خلاصی از این چربی های انباشته شده پیشنهاد می کنیم. پس با ما همراه باشید.

یکی از روش هایی که به وسیله آن انواع بدشکلی ها، افتادگی ها و شل شدگی پوست ناحیه شکم برطرف می شود، عمل جراحی زیبایی شکم می باشد. معمولا از جراحی شکم به عنوان ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نیز یاد می شود که آشنایی با مراحل انجام آن قبل از جراحی بسیار اهمیت دارد. هر نوع جراحی مراحل ویژه ای دارد که در ادامه مقاله با این مراحل آشنا می شویم. از جمله مراحل اصلی جراحی شکم می توان به بیهوشی، نوع برش ها، بخیه ها و … اشاره کرد.

دکتر فرجاد لرستانی جراح لاپاراسکوپی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به درمان انواع مراحل عمل زیبایی شکم می پردازد. شما عزیزان جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر لرستانی می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید .

نحوه عمل جراحی شکم (ابدومینوپلاستی)

این عمل اغلب در مرکز جراحی مجهز یا در بیمارستان، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برشی در ناحیه پایین شکم و دور ناف ایجاد می شود و عضلات شل شده و باز شده به حالت اولیه باز گردانده می شود و به دنبال آن برآمدگی شکم برطرف می شود و به حالت صاف در می آید، نهایتا با کشیدن پوست اضافی شکم پوست شکم به حالت صاف تبدیل می شود و پوست های اضافی و ترمیم دور ناف و پایین شکم انجام می شود و دو درن جهت تخلیه ترشحات در ناحیه قرار داده می شود. شکم بند بعد از جراحی الزامی است و بخیه ها پس از چند روز برداشته می شود. به مرور زمان کبودی ها برطرف می شود و خط برش کمرنگ تر می شود.

اما برای توضیح کامل تر در مورد این جراحی در ادامه به شرح مراحل عمل زیبایی شکم پرداخته می شود:

مراحل جراحی زیبایی شکم

 • مرحله اول جراحی بیهوشی

در طی پروسه جراحی داروهایی جهت راحتی بیمار تزریق می شود شامل بی حسی موضعی و آرام بخش می باشد اما به طور کلی در اکثر موارد از بیهوشی عمومی استفاده می شود. بنابراین با بررسی وضعیت بیمار بهترین و مناسب ترین گزینه استفاده می شود.

مراحل عمل زیبایی شکم

 

 • مرحله دوم نوع برش ها

یکی از مهم ترین برش ها در جراحی ابدومینوپلاستی ایجاد می شود، برش افقی بین ناف و بالای استخوان شرمگاهی می باشد. شکل، اندازه و طول برش های ایجاد شده بستگی به میزان پوست های اضافی دارد. پس از برداشتن پوست شکم، عضلات ضعیف شکم ترمیم می شوند. برش دیگری که طی جراحی ابدومینوپلاستی باید ایجاد شود برش دور ناف می باشد زیرا پوست های اضافی بالای شکم نیز باید برداشته شود

پوست های بخش بالای شکم به سمت پایین کشیده می شود. پوست های اضافی بریده و پوست هایی که باقی مانده اند به یکیدیگر بخیه زده می شوند. سپس مجرای جدیدی برای قرار گیری ناف در نظر گرفته می شود. در حالت عادی عضلات شکم به صورت موازی می باشند اما در افرادی که دچار چربی های اضافی در این ناحیه هستند به صورت پرانتزی در آمده که باید اصلاح شود.

 • مرحله سوم بخیه ها

بعد از انجام جراحی جهت بستن نواحی برش خورده بخیه هایی زده شود. برای اینکار معمولا از گیره، چسب یا بخیه های قابل جذب استفاده می شود.

 • مرحله چهارم مشاهده نتیجه جراحی

جراحی شکم یک ظاهر و تناسب زیبایی را بر روی شکم ایجاد می کند و موجب ایجاد شکمی صاف تر و سفت تر می شود. در نتیجه یک هماهنگی خوبی بین شکم و بقیه اندام های بدن ایجاد می شود بنابراین بیمار به اندام ایده آلی که در نظر داشت، نزدیک تر می شود.

دوران نقاهت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

جهت جلوگیری از ایجاد عفونت در ناحیه جراحی اغلب پانسمان و باندهایی بر روی بخیه ها گذاشته می شود و از بخیه ها حفاظت شود. همچنین پس از جراحی شکم پزشک جراح گن های فشاری جهت کاهش تورم و محافظت از شکم تجویز می کند. بعد از جراحی شکم معمولا لوله های باریک و کوچکی به نام درن به صورت موقت زیر پوست قرار داده می شود تا ترشحات خونابه یا مایعاتی که طی جراحی زیر پوست تجمع پیدا کرده به بیرون انتقال داده شوند.

مراقبت های لازم بعد از جراحی زیبایی شکم

دستورالعمل های خاصی برای دوران نقاهت به بیمار داده می شود که شامل موارد زیر هستند:

 • مراقبت از ناحیه جراحی و تخلیه مایعات اضافی
 • استفاده از برخی داروهای خوراکی و موضعی برای تسریع روند بهبودی و کاهش خطر عفونت
 • بررسی ناحیه جراحی برای تشخیص زودرس عفونت و بررسی سلامت کلی بیمار
 • مراجعه به موقع به مطب پزشک برای چکاپ

چه کسانی جهت انجام جراحی زیبایی شکم مراجعه می کنند؟

اصولا بیماران به دو دلیل عمده که جهت انجام عمل جراحی زیبایی شکم مراجعه می کنند:

 • بیمارانی که دارای چربی های اضافی در ناحیه شکم می باشند.
 • بیمارانی که علاوه چربی های اضافی، به دنبال زایمان های مکرر و یا جراحی های قبلی مکرر دچار شل شدگی پوست شده اند.
 • افرادی که کاهش شدید وزن داشته اند و این کاهش شدید وزن یا به دنبال رژیم های سخت یا به وسیله اعمال جراحی لاغری اتفاق افتاده باشد.

مراحل عمل زیبایی شکم

اما بیمارانی که صرفا اضافه چربی دارند معمولا با انواع روش های ساکشن می توانند این چربی ها را حذف کنند، اما بیمارانی که علاوه بر چربی های اضافه و پوست شل و شکم افتاده، از دردهای کمری و دیسک کمر نیز رنج می برند باید به وسیله جراحی ابدومینوپلاستی پوست و چربی اضافی برداشته شود تا شکم فرم بگیرد.

آیا عمل ابدومینوپلاستی یک جراحی لاغری می باشد؟

در مورد عمل جراحی شکم چاقی شاخص توده بدنی قد و وزن حتما باید مدنظر قرار گیرد. بنابراین برخی از بیمارانی که به چاقی بیش از حد مبتلا هستند و BMI آنها بالای ۴۰ است، کاندید مناسبی برای انجام جراحی زیبایی شکم نمی باشند و این افراد باید جهت کوچک کردن و عمل جراحی اسلیو معده اقدام کنند.

در واقع عمل ابدومینوپلاستی مخصوص افرادی است که از رژیم های غذایی سخت و ورزش های دشوار نتیجه ای نگرفته اند و همچنان با مشکل ذخیره چربی در نواحی مختلفی از بدن به صورت موضعی، دست و پنجه نرم می کنند.

عمل لیپپوماتیک چیست؟

یکی از روش های بسیار موثر جهت کاهش چربی های شکم، ران و سینه ها بازو ها استفاده از دستگاه لیپوماتیک می باشد. افرادی که پوست آنها شل نیست و میزان ضخامت چربی در نواحی مختلف زیر پوست آنها زیر حد استاندارد هست برای کاهش حجم این چربی ها از روش لیپوماتیک استفاده می شود.

در عمل لیپوماتیک با استفاده از کانولاهایی که به وسیله امواج اولتراسونیک، سلول های چربی از یکدیگر جدا شده سپس به وسیله ساکشن از زیر پوست خارج می شود. با استفاده از لیپوماتیک می توان به فرم دلخواه در نقاط مختلف بدن رسید. این روش بدون برش، تیغ جراحی و خونریزی انجام می شود.

 میزان احتمال ابتلا به آمبولی در این روش بسیار کم است و عوارضی مانند درد و کبودی نسبت به سایر روش های ساکشن کمتر می باشد.

تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی

سوالی که ممکن است برای اکثر بیماران مطرح شود این است که ابدومینوپلاستی چه تفاوتی با لیپوماتیک دارد؟ ذکر این نکته الزامی است که این دو عمل هیچگاه با یکدیگر یکسان نیستند اما برای کمک به بهبود نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی می توان از روش لیپوماتیک نیز استفاده کرد.

در جراحی ابدومینوپلاستی به همراه لیپوماتیک، ابتدا لیپو کامل شکم و پهلوها انجام شده و چربی ها به طور کامل تخلیه می شود، پوست اضافی برداشته می شود و عضلات جدار شکم ترمیم و به هم دوخته می شود، در نهایت شکم فرم می گیرد و به عمل خاتمه داده می شود. معمولا تا چند روز بعد از عمل برای بیمارن درن گذاشته می شود و فردای روز عمل بیمار ترخیص می شود.

منبع : https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck/results

مقالات مرتبط با این مطلب:

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل جراحی زیبایی شکم

 

راه های ارتباطی با دکتر فرجاد لرستانی:

پاسخ

Call Now Button